Řemeslná, nebo volná?
Buďte opatrní, abyste pro své zákazníky nevykonávali služby, které přesahují rámec vaší podnikatelské činnosti a nejsou tedy součástí zapsaného živnostenského oprávnění. Pokud totiž úřad tuto nekorektní praxi objeví, například při kontrole, může začít správní proces a uložit vám pokutu až v řádu stovek tisíc korun. V případě závažných přestupků můžete dokonce čelit až osmi letům vězení.
Pojďme si připomenout základní principy.
Máte truhlářskou dílnu? Připravujete hostům prvotřídní čaje nebo jste IT odborník, který tráví noci správou databází? Podle oficiální terminologie můžeme podnikatelskou činnost rozdělit do následujících kategorií živností:
volná živnost (bez potřeby prokázat vzdělání, například IT konzultace, výroba hraček, fotografování, organizace kurzů a školení),
vázaná živnost (založená na vzdělání a praxi zodpovědného zástupce, například optika, masáže, účetní poradenství),
řemeslná živnost (vyžaduje potvrzení zodpovědného zástupce, garanta, a jeho způsobilost nebo praxi, například restaurace, kadeřnictví, kovářství),
koncesovaná živnost (kromě praxe a vzdělání je nutné splnit další podmínky stanovené úřady, například taxi služba, autodoprava, provoz cestovní kanceláře).
Pro získání řemeslné živnosti je nutné předložit buď výuční list, nebo potvrzení o minimálně šestileté praxi (může být potvrzeno zaměstnavatelem nebo, v případě samostatně výdělečně činné osoby, finančním úřadem).
Získání vázané živnosti je poněkud náročnější. Představme si například provádění stavebních prací, jejich úprav a demolice. Na základní úrovni pro získání této kvalifikace budete potřebovat maturitní diplom v relevantním oboru a navíc alespoň pětiletou praxi (musí se jednat o specifickou pozici, jako je například stavbyvedoucí; praxe jako zedník nestačí). Výhodné je mít v takovém případě autorizaci v komoře inženýrů - v takovém případě již není nutné dokládat další kvalifikace.
Koncesovaná živnost je dalším komplikovaným případem. Pokud chcete registrovat nákladní přepravu, klíčovým faktorem je, zda váha vašich vozidel bude do nebo nad 3,5 tuny. Pokud je hmotnost vozidel do limitu, je registrace pouze na základě ohlášení. Když ale hmotnost přesahuje limit, je nutné splnit řadu podmínek, včetně sjednání dražšího pojištění.
Kromě těchto čtyř hlavních kategorií existují také činnosti a podnikání, které vyžadují speciální povolení nebo kvalifikaci podle zvláštních předpisů. Patří sem například právníci, daňoví poradci, lékaři, psychoterapeuti atd.
Hledáte více tipů pro start vlastního podnikání? Připravili jsme pro vás praktickou příručku Jak založit vlastní firmu.
Co neřešit na začátku podnikání
„Každý začátek je těžký. A o podnikání to platí dvojnásob. Oproti zaměstnání je to dost výrazná změna. Kromě vlastního oboru musíte najednou zvládat i účetnictví, finanční řízení nebo marketing,“ píše marketingová specialistka Magdalena Čevelová v úvodu článku, kde sepsala věci, které spousta začínajících podnikatelů zdlouhavě řeší hned ze startu, přestože se bez nich přinejmenším v prvních měsících pohodlně obejdete.
O co jde?
Název: Neztrácejte čas a energii s hledáním ideálního názvu. Coby freelanceři si vystačíte se jménem a příjmením. U firmy název sice potřebujete, než abyste se ale blokovali, můžete si na začátek registrovat první volný název a později, až vás osvítí múza, jej změnit.
Logo: Je dobré si zvolit nějaký grafický prvek, který vás odliší od konkurence, nemusí to ale být logo. „Místo loga pracujte s něčím jiným. Může to být zvláštní kombinace barev, vlastní ilustrace nebo ikonky,“ zmiňuje Magdalena.
Fonty: Dobře vybraný font pomůže, ale s jeho výběrem určitě můžete počkat do chvíle, až máte zvládnuté základy.
Kompletní článek s dalšími body najdete zde.
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola