Vyjednávání = lepší život a podnikání
Konzultant a akreditovaný mediátor Michal Musil natočil videoseriál o tom, jak lépe vyjednávat a které techniky můžete v podnikání i osobním životě využít. 6 krátkých videí v rámci Akademie vyjednávání (celková délka zhruba 1,5 hodiny) si můžete pustit zdarma. Rozdělené jsou podle témat od důvodu proč vyjednávat po jednotlivé vyjednávací styly.
Musil ve videích přibližuje celý proces vyjednávání a mj. taky popisuje některé nepravdy, které jsou s tématem spojené.
„Lidi mají tendenci přípravu podceňovat. Nevidí v ní důležitost pro úspěch. Tento fakt je způsobený tím, že vnímáme úspěšného vyjednávače jako umělce, který dokáže dobře improvizovat a ovlivnit lidi, ne jako vědce, který se dokáže dobře připravit a mít ve vyjednávání systém a strukturu. Příprava ale může ve vyjednávání hrozně pomoct.“
Významnou část věnuje přípravě, kde vysvětluje pojem BATNA (best alternative to a negotiated agreement) neboli plán B. Jak autor říká, s tímto konceptem souvisí důležitá otázka, kterou je dobré si promyslet ještě předtím, než se do vyjednávání pustíte: Co budu dělat, když se s danou stranou nedomluvím?
Celou sérii videí si můžete pustit na webu.
Věnujete pozornost požární ochraně?
Jako podnikatelé byste měli. Je to totiž vaše zákonná povinnost a její nedodržení může mít za následek vysoké finanční sankce od Hasičského záchranného sboru (HZS). V některých případech mohou tyto pokuty vyšplhat do miliónů korun.
„S těma sirkama, to neděláš dobře Jaromíre, to se ti jednou vymstí."
Hasičský záchranný sbor se v rámci státního požárního dozoru zaměřuje na kontrolu plnění povinností dle zákona o požární ochraně. Tato kontrola zahrnuje posuzování dokumentace požární ochrany a způsob, jakým jsou splněny požadavky na požárně bezpečnostní řešení budov. A v případě vzniku požáru také vyšetřují jeho příčiny.
I pokud vaše podnikání spadá do kategorie s nižším rizikem požáru, je stále důležité nezanedbávat požární ochranu.
Hlavní zásady jsou:
Mít v pořádku požárně bezpečnostní řešení stavby, kde podnikatelskou činnost provozujete,
mít v pořádku odpovídající dokumentaci požární ochrany,
mít v pořádku požárně bezpečnostní zařízení a věcné prostředky požární ochrany, včetně jejich pravidelných kontrol a revizí,
udržovat volné přístupové cesty, únikové cesty a východy pro případ zásahu hasičů,
dodržovat podmínky a návody bezpečnosti výrobků, nebezpečných chemických látek a směsí,
nahlašovat případné požáry,
a vůbec soustavně kontrolovat dodržování předpisů požární ochrany.
Protože jde o poslední newsletter v roce 2023, rád bych vám za sebe i celý náš tým Virtuanum popřál jen to nejlepší do toho nového — úspěchy v podnikatelské rovině a štěstí i zdraví v osobním životě.
Ať se vám daří!
Roman Sokola