Co čekat od SZPI?
Máte kavárnu, bar nebo třeba obchůdek s potravinami? Do pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) spadá přes 100 tisíc provozoven napříč celou republikou. Takže pravděpodobně i ta vaše.
Inspekce se zajímá hlavně o zdravotní nezávadnost, jakost a správné označování neživočišných potravin (živočišným produktům se věnuje veterinární správa).
Když úředníci během kontroly zjistí menší nedostatky, nařídí obvykle „jen“ úklid nebo proškolení zaměstnanců. Při vážnějších proviněních v oblasti hygieny (např. vám běhají pod pultem myši), ale inspekce logicky přistupuje k pokutám (až v milionech korun) a nebo přímo k uzavření prostor. Ročně jich takto uzavře desítky.
Vedle zemědělských výrobků a potravin se kontroly věnují také tabákovým výrobkům. Od roku 2015 navíc k pravomocem SZPI přibyla i kontrola reklamy a pokrmů v zařízeních společného stravování.
Kompetence inspekce se vztahují na výrobu, uchovávání, přepravu, dovoz i prodej. Konkrétně se pak inspektoři zaměřují na:
původ a falšování potravin,
složení potravin (obsah cizorodých látek),
jakost produktů,
dodržování teplot a datum spotřeby,
hygienickou bezpečnost celého provozu,
ale také způsobilost personálu, který s výrobky přichází do styku.
Chrání tedy výdaje a hlavně zdraví spotřebitelů.
Dozvíte se o kontrole?
Na začátku obvykle ne, protože většina probíhá bez ohlášení. Inspektoři si prohlédnou provozovnu a potom zpravidla udělají kontrolní nákup nebo rovnou předloží pověření ke kontrole a zahájí inspekci. Délka je různá, každopádně obvykle zabere od 3 do 5 hodin.
Cenotvorba pro podnikatele
Řešíte cenotvorbu? Fakturoid na svém blogu publikoval obsáhlý článek, kde rozepsal různé metody nastavení cen pro začátečníky i pokročilé — od osvědčených strategií naceňování podle nákladů, poptávky nebo konkurence až po psychologické faktory, které je dobré znát.
Cenotvorba je jedním z nejdůležitějších aspektů podnikání, který může zásadně ovlivnit úspěch či neúspěch vašeho produktu či služby. Jaká cenová strategie vám zajistí dostatečný zisk a současně uspokojí potřeby vašich zákazníků?
Specificky se pak článek věnuje také nastavení cen u OSVČ a správnému výpočtu hodinové sazby. K té si můžete stáhnout i tabulku pro snadnější výpočet.
Celý článek najdete na webu Fakturoidu.
Jak léčit perfekcionismus
„Ještě před pár měsíci jsem byl nezlomný a hrdý perfekcionista. Bral jsem to jako součást své identity. Sice mi můj perfekcionismus pomáhal, ale poslední roky mě už stále více ničil,“ píše Tomáš Vachuda v článku s jasným sdělením: Jak léčit perfekcionismus.
Ve velmi obsáhlém textu přibližuje, jaký může mít perfekcionismus vliv na osobní a profesní život a nabízí rady, jak jej rozpoznat a jak se s ním vyrovnávat. Léčba je podle něj poměrně jednoduchá a stojí na sedmi bodech:
Pochopit, že perfekcionismus pohání hlavně strach
Zvědomit si nástroje, jež využíváte k dosahování perfekcionismu
Oslabit dané nástroje
Zahnat potřebu dosahovat dokonalosti
Zvykat si na nedokonalost
Zamilovat si nedokonalost
Celý článek najdete na webu logotvurce.cz včetně verze pro čtečky (PDF, MOBI, EPUB).
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola