Jak je to s trestní odpovědností firem?
Ano, i právnická osoba (třeba vaše firma) může být trestně odpovědná, i když není živým člověkem. Sama o sobě se protiprávního jednání dopustit nemůže, ale mohou jí být přičítány skutky osob, které jednají jejím jménem:
statutární orgán nebo člen statutárního orgánu nebo osoba oprávněná jednat jménem společnosti,
osoba, která u právnické osoby vykonává řídící nebo kontrolní činnost,
ten, kdo má rozhodující vliv na řízení právnické osoby, nebo
zaměstnanec nebo osoba v obdobném postavení při plnění pracovních úkolů:
pokud jemu takové jednání bylo schváleno nebo jednal na základě pokynu,
nebo výše jmenované vedoucí osoby nepřijaly dostatečná opatření, která měly provést (např. na základě etického či jiného kodexu).
V případě, kdy se nepodaří vypátrat konkrétní fyzickou osobu, která v zájmu právnické osoby protiprávně jednala, trestní odpovědnost právnické osoby nezaniká a ta je pak sama stíhána za spáchaný trestný čin.
Takovým trestním činem může být mj. legalizace výnosů z trestné činnosti, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, neoprávněné zaměstnávání cizinců, přijetí úplatku nebo třeba vystavení nepravdivého potvrzení a zprávy.
Jaké tresty hrozí?
zrušení právnické osoby,
propadnutí majetku,
peněžitý trest,
propadnutí věci,
zákaz činnosti,
zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži,
zákaz přijímání dotací a subvencí,
uveřejnění rozsudku (což může mít samo o sobě velmi negativní dopad na reputaci a činnost společnosti).
Další důležité informace o založení vlastní firmy najdete v této praktické příručce.
Příběhy řemeslníků
Rádi se inspirujete příběhy dalších podnikatelů? Magazín Doklidu už několik měsíců publikuje obsáhlé, velmi zajímavé rozhovory s profesionály, kteří se věnují méně známým řemeslům.
Tady je malý výběr několika z nich:
Tip na poslech
Web ProŽeny.cz spustil nový podcast O penězích se nemluví, který nabízí otevřené rozhovory se ženami o financích v různých oblastech života — od majetku v manželství po investice. První epizoda s byznys konzultantkou Dominikou Špačkovou se věnuje tématu rodinného rozpočtu a obsahuje řadu praktických tipů k zamyšlení.
„Nenarazila jsem na to, že by mezi partnery nevznikalo tření, když má každý svůj účet a každý platí něco. Je tam psychologicky zvláštní soutěživost. A to ve vztahu nikdo nechce. Minimálně bych doporučila mít společný účet, ze kterého se platí nájemné a jídlo, případně nějaký spořící účet.“
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola