Sankce za porušení zákona
Kontroly z „berňáku“ vás mohou potkat dvě – daňová a finanční, i když ta první je rozhodně častější. A když vám po kontrole správce daně doměří daň, je nutné počítat se sankcemi.
Postihem za porušení daňových povinností nejčastěji bývá penále nebo úrok z prodlení. Zákon konkrétně uvádí:
Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit penále z částky doměřené daně tak, jak byla stanovena oproti poslední známé dani, ve výši:
20 %, je-li daň zvyšována,
20 %, je-li snižován daňový odpočet, nebo
1 %, je-li snižována daňová ztráta.
Častokrát se v případě penále jedná o částky ve výši desítek až stovek tisíc. Pokud ale podnikatel v průběhu daňové kontroly řádně spolupracuje a následně daň včas uhradí, může požádat o prominutí penále až do výše 75 %.
Co se týče úroku z prodlení, jeho výše se odvíjí od repo sazby ČNB a počítá se od pátého dne po uplynutí původní lhůty, do kdy měla být daň uhrazena, až do jejího zaplacení. Také úrok z prodlení je možné na základě žádosti a za splnění zákonných podmínek prominout, a to až do výše 100 %.
V případě finanční kontroly (cílí na podnikatele, kteří jsou příjemci veřejných finančních prostředků, např. dotací) se sankce liší podle konkrétního porušení. Pokutu ukládá obecní, krajský nebo přímo finanční úřad a její výše se rovná velikosti veřejné podpory, u které došlo k porušení rozpočtové kázně — což může být třeba neoprávněné použití peněžních prostředků státního rozpočtu a jiných peněžních prostředků státu).
Úřad pak zároveň ukládá penále ve výši 1 ‰ za každý den porušení rozpočtové kázně. Výše takového penále ovšem nesmí přesáhnout výši samotného odvodu za porušení rozpočtové kázně.
Jestliže úřad navíc zjistí, že žadatel o dotaci uvedl při jejím získávání nepravdivé údaje, hrozí mu navíc i trestněprávní postih (což koneckonců platí také v případě nesprávného přiznání daně).
Časotvorba
Hledáte způsob, jak zkrotit svůj čas a najít balanc mezi podnikáním a osobním životem? Tomáš Vachuda po několika letech pečlivé práce dokončil svou knihu Časotvorba, kde se přesně tomuto problému obsáhle věnuje. V knize nabízí praktické rady postavené na osobních zkušenostech a také stovkách odborných zdrojů.
„Toužíte mít delší den? Zdají se vám dny příliš krátké na to, abyste stihli vše, na čem vám záleží? Chtěli byste mít více času na sebe, rodinu, koníčky či osobní projekty? Tak jste na správném místě. Ať už si chcete ten bonusový čas užít anebo ho produktivně využít, tato kniha vám pomůže si své dny prodloužit,“ píše v anotaci.
V knize se mj. dozvíte:
Jak zvládat stejnou práci 2× až 4× rychleji a s polovičním úsilím.
Proč přesčasy snižují produktivitu a jaká pracovní doba je ideální.
Jak mít vysokou energii po celý den, týden, měsíc i rok.
Proč spánek nestačí a proč a jak musíme odpočívat už za bdělosti.
Jak přestávky znásobují produktivitu a udržují náladu i silnou vůli.
K dispozici je zatím elektronická verze, na tištěné se pracuje. Na webu si zároveň můžete projít bezplatnou ukázku.
Clarksonova farma
„Hleďte na to, co jsem stvořil,“ říká v dokumentární sérii Clarksonova farma její průvodce a hlavní protagonista Jeremy Clarkson. Pokud máte rádi auta, znáte ho určitě z pořadů Top Gear nebo Grand Tour. Před pár lety ale tento svérázný britský moderátor objevil nového koníčka — farmaření. Na své farmě v anglickém Oxfordshire začal pracovat s plnou vervou, ovšem bez velkých znalostí. A vznikla z toho skvělá dokumentární série, která nedávno přidala už třetí řadu.
Pro podnikatele to navíc může být i dobrá inspirace a lekce v oblasti řízení, plánování nebo strategického myšlení. Pokud jste seriál ještě neviděli, rozhodně ho můžeme doporučit. Je to vážně zábava. Koukněte na trailer.
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola