Myslíte na požární bezpečnost?
Měli byste. Je to totiž vaše zákonná povinnost, a pokud ji zanedbáte, mohou vám hrozit poměrně vysoké pokuty – od Hasičského záchranného sboru (HZS). Takové pokuty se pak mohou vyšplhat do stovek tisíc. A v některých případech dokonce i do milionů.
Hasičský záchranný sbor při výkonu státního požárního dozoru kontroluje zejména dodržování povinností, které stanovuje zákon o požární ochraně. Posuzuje zpracování a plnění dokumentace požární ochrany a plnění požárně bezpečnostního řešení stavby a případně, pokud k tomu dojde, zjišťuje příčiny vzniku požáru.
I když vaše podnikání patří do málo rizikové kategorie bez většího požárního nebezpečí, neměli byste na ochranu zapomínat.
Hlavní zásady jsou jasné:
Mít v pořádku požárně bezpečnostní řešení stavby, kde podnikatelskou činnost provozujete,
mít v pořádku odpovídající dokumentaci požární ochrany,
mít v pořádku požárně bezpečnostní zařízení a věcné prostředky požární ochrany, včetně jejich pravidelných kontrol a revizí,
udržovat volné přístupové cesty, únikové cesty a východy pro případ zásahu hasičů,
dodržovat podmínky a návody bezpečnosti výrobků, nebezpečných chemických látek a směsí,
nahlašovat případné požáry,
a vůbec soustavně kontrolovat dodržování předpisů požární ochrany.
Jak jste se dostali ke svému podnikání?
Takovou otázkou začínají kolegové z Ofigo.cz rozhovory s podnikateli na svém blogu. Za poslední roky jich sdíleli už hodně přes 100 a nabízí tak unikátní pohled do řady různých oborů — od provozování kina po montáže solárních panelů.
Jeden z aktuálních článků představil firmu Ondřeje Dvorského, který pod značkou vkuzi.cz vytváří kvalitní a originální kožené zástěry. Šije zástěry pro výčepní v barech a restauracích, grilovací zástěry i textilní, např. pro zaměstnance květinářství.
„Mým cílem je stát se mistrem v oboru,“ říká Ondřej, pro kterého bylo podnikání ze začátku experiment s nejasným výsledkem. Nejprve zkoušel šít kabelky a obaly na knihy, brzy ale objevil právě kouzlo zástěr.
„Všechny výrobky si sám navrhuji i šiji. Rozhodně nepracuji způsobem, že bych objednával levné zástěry z asijských zemí, přeprodával je a vydával za vlastní práci. Každý kousek je výsledkem mého vlastního návrhu a ruční výroby.“
Kompletní rozhovor najdete na webu Ofigo.
Blížící se změny v DPH
Novinky v oblasti DPH přinášejí od roku 2025 významné změny, které se dotknout řady podnikatelů. Článek daňové poradkyně Zuzany Bartůškové přináší přehled nejdůležitějších bodů a jejich dopady. Tady je stručný výběr:
Režim pro malé podniky (od 1. 1. 2025): Osoby povinné k dani z jiných členských států EU mohou dobrovolně využít režim pro malé podniky, pokud splní podmínky, jako je nepřekročení obratu 100 000 EUR v EU.
Nové limity pro registraci k DPH v ČR: Limit 2 mil. Kč se bude posuzovat za kalendářní rok. Přidává se zároveň druhý limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba stane plátcem DPH okamžitě.
Čtvrtletní zdaňovací období: Limit obratu pro přechod na čtvrtletní zdaňovací období bude navýšen z 10 na 15 milionů Kč.
Virtuální účast na akcích: U služeb v oblasti kultury, vzdělávání nebo sportu se nově určuje místo plnění u virtuální účasti podle sídla nebo pobytu příjemce služby.
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola