Jak si vybrat advokáta, který vám opravdu pomůže?
Mít po boku dobrého advokáta se v podnikání vyplatí víc, než si možná myslíte. Právo je složitá záležitost – stačí malá chyba a může se z ní stát velký (a drahý) problém.
Zkušený advokát vám pomůže nejen s přípravou a revizí smluv, ale i s nastavením vztahů mezi společníky, ochranou vašich zájmů a předcházením možným rizikům. Díky jeho podpoře budete mít jistotu, že vaše podnikání stojí na pevných právních základech. A vy se můžete v klidu soustředit na jeho rozvoj.
Znaky dobrého advokáta:
připraví firmu na podnikání (vytvoří smlouvy a obchodní podmínky),
jedná čestně, transparentně a v souladu s etickým kodexem vydaným Českou advokátní komorou,
nežene vás do soudních sporů a snaží se jim spíše předcházet,
odhadne a dopředu vás upozorní na možná rizika a problémy,
má dobře nastavený limit odpovědnosti za škodu, kterou může svým postupem způsobit (minimum dle zákona je 7,5 mil. Kč),
průběžně se vzdělává ve svém oboru,
reaguje na vaše dotazy a dokáže na ně srozumitelně odpovědět,
eliminuje riziko nejasností a negativních důsledků při uzavírání smluv,
nejedná bez vašeho vědomí, své kroky a doporučení dobře vysvětlí (nepotřebujete, aby vám advokát pouze předčítal zákon, chcete své situaci rozumět).
A samozřejmě má odpovídající praxi v oboru a s tím související odborné znalosti. Další cenné poznatky a doporučení pro rozjezd vlastního byznysu najdete v naší praktické příručce Založte si vlastní firmu.
PS: Nepleťte si advokáta s právníkem. Jaký je mezi nimi rozdíl? V běžné řeči oba termíny zpravidla zaměňujeme, v praxi je to ale tak, že i když každý advokát je zároveň právník, opačně to neplatí. Právníkem se člověk stane po absolvování právnické fakulty vysoké školy a jeho zaměření se pak může ubírat různými cestami – soudce, advokát, notář, exekutor atd.
Tip na podcast: Fosilní palivo
Copywriter Roman Věžník a odborník na newslettery Martin Kavka spustili nedávno podcast Fosilní palivo, kde sdílí vlastní zkušenosti, triky a know-how napříč oblastmi, které v podnikání i v životě oceníte — věnují se totiž tématům jako produktivita, chytré čtení a práce s poznámkami, perfekcionismus, tvorba nápadů nebo efektivní komunikace.
„Ke všemu, o čem je v podcastu řeč, jsme došli přes vlastní krev, pot a slzy. Dobře, krve tolik neteklo, ale potu a slz bylo dost.“
Podnikání žen v Česku
„Nejvíc mě ubíjí ta spousta administrativy kolem,“ říká v článku na Finmagu cukrářka Iveta Fabešová, která si prošla trnitou cestou k úspěchu. Její příběh není ojedinělý – podnikatelky v Česku se často potýkají nejen s byrokracií, ale i s nižší sebedůvěrou, omezenými možnostmi financování a tlakem skloubit práci s péčí o rodinu.
Podle průzkumů tvoří ženy třetinu podnikatelů v Česku, ale mnoho z nich končí dříve, než se jejich podnikání stihne rozjet. Kromě silné konkurence a nízkých zisků je brzdí i přetrvávající freelancer pay gap – ženy si za svou práci říkají méně než muži.
„Mám kolem sebe spoustu holek, které něco dělají a prodávají to, ale bojí se si říct o odpovídající cenu,“ popisuje realitu podnikání kariérová poradkyně Lucie Václavková. Změna nepřijde sama – ženy potřebují nejen sebevědomí, ale i systémovou podporu, která by jim usnadnila cestu k úspěchu.
Co všechno se musí změnit, aby ženy v Česku mohly podnikat svobodně, sebevědomě a především úspěšně? Celý text Gabriely Knížkové si můžete přečíst na webu Finmagu.
Víte o zajímavém a hodnotném obsahu, který bychom mohli sdílet? Neváhejte nám dát vědět na office@virtuanum.cz. Další newsletter pošleme opět za měsíc.
Ať se vám daří!
Roman Sokola